Skollag-DM 2015

Skollag-DM spelades i Umeå under söndagen 29 mars. Det bjöds på strålande spel och många av spelarna imponerade stort.

Matchresultat:

Rond 1
Ersängsskolan H (1153) Ersängsskolan L (1102) Nilaskolan G (1100) Minervaskolan H (1201)
1 – 2 0 – 3
Anton Johansson, 1260 Noel Johansson, 1106 Sultan Ali Youseffi, 1100 Tintin Burman, 1387
1 – 0 0 – 1
Erik Berglund, 1100 Nilla Dahlberg, 1100 Rashid Sheiksaid, 1100 Edvin Axensten, 1111
0 – 1 0 – 1
Mattias Dellbring, 1100 Linnéa Ternedal Dicklén, 1100 Fayaz Noori, 1100 Rasmus Burman, 1106
0 – 1 0 – 1
Rond 2
Obbolaskolan L (1100) Nilaskolan G (1100) Minervaskolan H (1201) Ersängsskolan H (1153)
0 – 3 2 – 1
Ann Willman, 1100 Sultan Ali Youseffi, 1100 Tintin Burman, 1387 Anton Johansson, 1260
0 – 1 0 – 1
Valter Stenmark, 1100 Rashid Sheiksaid, 1100 Edvin Axensten, 1111 Erik Berglund, 1100
0 – 1 1 – 0
Ann Willman, 1100 Fayaz Noori, 1100 Rasmus Burman, 1106 Mattias Dellbring, 1100
0 – 1 1 – 0
Rond 3
Ersängsskolan H (1153) Obbolaskolan L (1100) Ersängsskolan L (1102) Minervaskolan H (1201)
1 – 2 0 – 3
Anton Johansson, 1260 Isabelle Lundblad, 1100 Noel Johansson, 1106 Tintin Burman, 1387
1 – 0 0 – 1
Erik Berglund, 1100 Valter Stenmark, 1100 Nilla Dahlberg, 1100 Edvin Axensten, 1111
0 – 1 0 – 1
Mattias Dellbring, 1100 Ann Willman, 1100 Linnéa Ternedal Dicklén, 1100 Rasmus Burman, 1106
0 – 1 0 – 1
Rond 4
Obbolaskolan L (1100) Ersängsskolan L (1102) Nilaskolan G (1100) Ersängsskolan H (1153)
1 – 2 2 – 1
Isabelle Lundblad, 1100 Noel Johansson, 1106 Sultan Ali Youseffi, 1100 Anton Johansson, 1260
1 – 0 0 – 1
Valter Stenmark, 1100 Nilla Dahlberg, 1100 Rashid Sheiksaid, 1100 Erik Berglund, 1100
0 – 1 1 – 0
Ann Willman, 1100 Linnéa Ternedal Dicklén, 1100 Fayaz Noori, 1100 Mattias Dellbring, 1100
0 – 1 1 – 0
Rond 5
Minervaskolan H (1201) Obbolaskolan L (1100) Ersängsskolan L (1102) Nilaskolan G (1100)
3 – 0 0 – 3
Tintin Burman, 1387 Isabelle Lundblad, 1100 Noel Johansson, 1106 Sultan Ali Youseffi, 1100
1 – 0 0 – 1
Edvin Axensten, 1111 Valter Stenmark, 1100 Nilla Dahlberg, 1100 Rashid Sheiksaid, 1100
1 – 0 0 – 1
Rasmus Burman, 1106 Ann Willman, 1100 Linnéa Ternedal Dicklén, 1100 Fayaz Noori, 1100
1 – 0 0 – 1

Slutställning:

Minervaskolan H, 10p

Nilaskolan G, 8p

Ersängsskolan L, 6p

Obbolaskolan L, 4p

Ersängsskolan H, 2p

Segrare i gymnasieklassen blev Nilaskolan, i högstadieklassen Minervaskolan och i lågstadieklassen Ersängsskolan.

2017-03-30T10:38:59+00:00mars 29th, 2015|

Leave A Comment